E-shop: co rozhoduje, jestli nakoupím

eshop

Skoro vše, co je možné, objednávám už několik let online. Postupem času jsem dospěl k určitým kriteriím, podle kterých se rozhoduju o nákupu. A nejnižší cena to není.

Na prvním místě to samozřejmě je serióznost eshopu. Nakupuju téměř výhradně u známých značek s tradicí, v eshopech spojených s nějakým solidním výrobcem nebo u eshopů s dobrými referencemi na vyhledávačích typu Heureka. Noví hráči to tedy u mě mají složité.

Druhým zásadním kriteriem je možnost platby kartou nebo přes Paypal. Netrpím stihomamem, používám zabezpečené šifrované připojení a proto i u zavedných eshopů předpokládám, že spolupracují se solidními poskytovateli platebních služeb. Jestliže někde objednám zboží a prodejce chce, abych si vybral mezi platbou na dobírku a převodem z účtu na základě vydané faktury – vesměs volím třetí cestu – nakoupím jinde.

Možná stejně důležitým impulzem k nákupu jako online platební brána je volba dopravce. Jednoznačně preferuji Zásilkovnu, osobní vyzvednutí a s odstupem pak PPL. Ač věřím, že Česká pošta pracuje na tom, aby se zákazníkům přiblížila, zatím tomu tak není. Typickou českopoštovní kombinaci nedoručení zásilky navzdory tomu, že jsem byl doma s následným hodinovým čekáním v nevětraném poštovním úřadu jsem ochoten podstoupit jenom v nouzi nejvyšší. Stejně tak jako služby přepravců DPD nebo Geis, které zatím většinou končí (pro mě) nesrozumitelnou komunikací a nemožností se domluvit na změně termínu doručení.

A terpve na čtvrtém místě volím cenu. Jen pokud je výrazně nižší (a současně nezavání podvodem) jsem ochoten jít do kompromisu u předcházejících tří bodů.